Ivar Arosenius

(Sweden, 1878-1909)
Ivar Arosenius
(Sweden, 1878-1909)

IVAR AROSENIUS, watercolor and pencil, signed and dated 02.

Porträtt av kvinna med hatt och boa. 11 x 10 cm.

Not examined out of frame.

Provenance

Bukowski Auktioner no 11, 1968, cat no 281.
Bukowski Auktioner, 27 April, 1984, cat no 274.

More information

”Ivar Arosenius (1878–1909) var den typiske bohemen, en image han själv gärna odlade. Han levde ett kort men intensivt liv i ett självvalt utanförskap, ofta på krogen. Arosenius frenesi kan förklaras av frustration. Han led av blödarsjuka, en åkomma som tog hans liv när han var blott 30 år gammal. Efter mötet med konstnären Eva Adler 1905 levde han ett något lugnare liv. De fick dottern Lillan, som Arosenius kom att tillägna sitt kanske mest kända verk, ”Kattresan”.
Arosenius målade helst mindre verk i akvarell och gouache. Han tyckte att oljemåleriet var ett för anspråksfullt medium för hans intentioner.”
Ur DN-recension 22/8 2005, utställningen på Nordiska Akvarellmuseet 2005

Flera av Ivar Arosenius betydande porträttmålningar finns idag i Nationalmuseums samlingar i Stockholm. Auktionens målning är inte tidigare utställd på museum.

Svenska Akademiens nye ständige sekreterare Mats Malm driver det pågående projektet Aroseniusarkivet.se. Det är ett nyskapande digitalt museum om konstnären Ivar Arosenius.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service