1200614
Rune Hagberg
(1924-2015)
Rune hagberg, ink, signed rune hagberg.

RUNE HAGBERG, ink, signed Rune Hagberg.

Untitled. 43 x 55 cm.

Yellowed. Not examined out of frame.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Rune Hagberg Hagberg (1924-2015) var en svensk autodidakt konstnär. Mellan 50-talets konkretism och expressionism placeras Hagbergs meditativa informalism. Sin utgångspunkt har han i ett spontanistiskt arbetssätt med en stark koncentration på några få tecken med rötter i zenbuddismen. Hans kalligrafiskt inspirerade tuschmåleri kom honom att räknas som en av spontanismens förgrundsgestalter i Sverige. Olle Granath skriver i sin bok om en ”kalligrafisk informalism direkt influerad av zens meditativa tuschmåleri”, vilket är precis vad man anar i den aktuella akvarellen.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
2 700
250
280
3 000 - 4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (6 bids)
Mar 30 8:28 PM
2 700 SEK
Mar 30 8:28 PM
2 500 SEK
Mar 28 6:55 PM
2 400 SEK
Mar 28 12:35 PM
2 000 SEK
Mar 23 11:24 PM
1 200 SEK
All times are in CEST