1200619
CO Hultén
(1916-2015)
Co hultÉn, gouache on paper, signed and dated 1947.

CO HULTÉN, gouache on paper, signed and dated 1947.

"Imaginationerna bygger en värld". Executed 1946/47.
.

Not examined out of frame.

Droit de suite: Yes
Location:
Exhibitions

Gothenburg, 1949.
Lunds Konsthall, Lund, Sweden, 1968.
Malmö Konsthall, Malmö, Sweden, 1982.

Related content

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär,var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg, Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden, mitten på 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
Den typiska imaginistbilden i gouache från 1947 heter just ”Imaginationerna bygger en värld”.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
13 550
1 255
1 406
15 000 - 20 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (9 bids)
Mar 30 7:59 PM
13 550 SEK
Mar 30 7:58 PM
13 050 SEK
Mar 30 7:58 PM
12 611 SEK
Mar 30 7:16 PM
12 111 SEK
Mar 24 3:51 PM
11 611 SEK
All times are in CEST