1200620
CO Hultén
(1916-2015)
Co hultÉn, oil on canvas, signed and dated 62.

CO HULTÉN, oil on canvas, signed and dated 62.

"Red landscape" (Rött landskap). 60 x 73 cm.
.

The general impression is good.

Droit de suite: Yes
Location:
Exhibitions

Gummesons Konstgalleri, Stockholm, Sweden, 1964, cat. no .282.

Related content

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
En starkt lysande röd olja från 1962 påminner om den samtidigt framväxande abstrakta expressionismen i USA. Liknande experiment tog plats hos mängder av internationella konstnärer i Paris. Hultén håller fanan högt med bilder som står sig väl i vilken konkurrens som helst.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
23 000
2 130
2 387
25 000 - 30 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (10 bids)
Mar 30 5:09 PM
23 000 SEK
Mar 30 5:09 PM
22 000 SEK
Mar 30 5:07 PM
21 500 SEK
Mar 30 5:07 PM
20 500 SEK
Mar 30 4:23 PM
20 000 SEK
All times are in CEST