1200621
CO Hultén
(1916-2015)
Co hultÉn, oil on canvas, signed.

CO HULTÉN, oil on canvas, signed.

Untitled. 65 X 54 cm.
.

Minor paint loss in a few places.

Droit de suite: Yes
Location: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I6
Related content

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär, var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden under mitten av 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.

Denna målning härrör från 60-talets första år. Hultén lägger här skrimrande band av rött mot en mörkare bakgrund vilket ger ett starkt suggestivt uttryck.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
Current bid
15 100
1 398
1 567
20 000 - 25 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is not met
Bidhistory (3 bids)
Mar 24 3:51 PM
15 100 SEK
Mar 23 12:20 PM
14 600 SEK
Mar 20 11:46 PM
2 222 SEK
All times are in CEST