1200623
Rune Jansson
(1918-2014)
Rune jansson, oil on canvas, signed and dated 66.

RUNE JANSSON, oil on canvas, signed and dated 66.

"Balancing in the air" (Balamsakt i luften). 28 x 67 cm.
.

Surface dirt to the lower margin.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Under 60-talet inför konstnären sina delade målningar, vilka alltid varit hans mest populära, i stark samklang med den abstrakta expressionismen men med en helt egen hantering av två mot varandra ställda fält. I denna olja från 1966 ges också en indikation på de målningar med lågt liggande horisonter mot havet utanför Blidö som skulle följa i Runes vidare utveckling. Trots sin, eller kanske tack vare, sin sparsmakade utföring är målningen fylld av raffinemang.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
10 700
991
1 110
10 000 - 12 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (12 bids)
Mar 30 7:21 PM
10 700 SEK
Mar 30 5:52 PM
10 200 SEK
Mar 30 5:52 PM
10 000 SEK
Mar 30 5:51 PM
9 200 SEK
Mar 30 5:51 PM
9 000 SEK
All times are in CEST