1200624
Rune Jansson
(1918-2014)
Rune jansson, oil on canvas, signed and dated 55.

RUNE JANSSON, oil on canvas, signed and dated 55.

"Ristat och belagt". 37 x 51 cm.
.

Droit de suite: Yes
Location:
Provenance

Galerie Bel'Art, Stockholm, Sweden.

Related content

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. I mitten av 50-talet hämtar sig konstnären från en personlig kris och utvecklar ett av svensk konst starkaste uttryck i några dukar, varav denna betitlad ”Ristat och belagt” är en av de vildaste. Rune häller både färg och terpentin direkt på duken i sann Pollock-anda men kan ändå inte dölja sin känsla för både linjeföring och färghantering. Rune vidareutvecklar sitt formspråk snabbt vid denna tid.

Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
8 000
741
830
10 000 - 12 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (6 bids)
Mar 27 9:53 PM
8 000 SEK
Mar 23 5:38 PM
6 950 SEK
Mar 23 12:19 PM
6 750 SEK
Mar 21 11:45 PM
3 200 SEK
Mar 21 7:14 PM
3 000 SEK
All times are in CEST