1200625
Rune Jansson
(1918-2014)
Rune jansson, oil on canvas, signed and dated -51.

RUNE JANSSON, oil on canvas, signed and dated -51.

Wings. 41 x 33,5 cm.
.

Stains.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk.
Rune vidareutvecklar sitt formspråk snabbt vid denna tid. I målningen ”Vingar” från 1951 lägger han med snabba penseldrag in två färgband som ger en illusion av vingar mot en abstrakt bakgrund. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
9 410
871
977
5 000 - 6 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (30 bids)
Mar 30 6:47 PM
9 410 SEK
Mar 30 6:47 PM
9 210 SEK
Mar 30 6:46 PM
9 200 SEK
Mar 30 6:46 PM
9 000 SEK
Mar 30 6:36 PM
8 701 SEK
All times are in CEST