1200626
Albert Johansson
(1926-1998)
Albert johansson, painted assemblage on panel, signed and dated 1966 on verso.

ALBERT JOHANSSON, painted assemblage on panel, signed and dated 1966 on verso.

"Genealogi II". 65 x 100 cm.

Viewing at Bukowskis, Berzelii Park 1 in Stockholm, March 24-30 (not March 28-29) 11 am - 5 pm. Collection takes place at Bukowskis, Västberga Allé 3, from March 31.

Surface dirt. Crazing.

Droit de suite: Yes
Location: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I1
Provenance

Acquired directly from the artist.
Thence by acquisition to the present owner.

Related content

Albert Johansson utvecklades ständigt som konstnär och valde en individualistisk inriktning och tillhörde aldrig något särskilt fack. Under femtiotalets slut inspirerades han av äldre kulturers religioner, symboler och tecken, vilka letar sig in i hans målningar. I början av sextiotalet blir han så mer samhällskritisk och bygger upp sina scener i schematiska matriser. Sina två viktigaste bidrag till svensk konsthistoria sker dock tidigare, nämligen med de närmast monokroma vita målningarna från 50-talets slut samt de masker som tillkommer under 60-talet. I relief låter han masken av ett ansikte upprepas i monokroma målningar. Det är människans existentiella svårigheter som låts tala, där kollektivet framstår genom rösten hos en anonymt avindividualiserad massa. Det aktuella verket, Genealogi II, är från 1966. Genom de två asymmetriskt placerade grupperna av masker skapas en spänning som lyfter verket långt högre än flertalet alternativ.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
Final bid
50 000
4 630
5 189
60 000 - 80 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (10 bids)
Mar 30 8:00 PM
50 000 SEK
Mar 30 5:44 PM
48 000 SEK
Mar 21 11:41 PM
46 000 SEK
Mar 21 10:12 PM
44 000 SEK
Mar 21 6:36 PM
42 000 SEK
All times are in CEST