MARCEL BREUER, fåtölj modell "Wassily" för Gavina, 1900-talets andra hälft.

Stomme av kromat stålrör. Sits, rygg och armstöd av svart skinn. Märkt i ryggen Marcel Breuer.
Sitthöjd ca 40, bredd ca 77, total höjd ca 72 cm.

Bruksslitage, märken, skavda kanter.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.