Subscribe to our newsletter

1210369
Otte Sköld
(1894-1958)
Otte skÖld, oil on panel, signed otte s.

OTTE SKÖLD, oil on panel, signed Otte S.

Still life with birds. 45 x 55 cm.

Minor wear.

Droit de suite: Yes
Location: Visas på begäran
Related content

Målaren, tecknaren och grafikern Otte Sköld föddes i Kina av svenska föräldrar 1894. Som barn fick Sköld undervisning i ritning, hans talang vid ritbordet uppmärksammades vid hemkomsten till Sverige, där dock utbildningen blev tämligen oregelbunden. Under ett antal år levde Sköld i Frankrike, där han tog starka intryck av den moderna nutidsatmosfären i 20-talets Paris. Under det sena 20-talet upprepades Sverigebesöken allt oftare och 1928 startade han sin målarskola i Stockholm. Till en början målade Sköld i en kubistisk stil med futuristiska inslag, för att senare bli en representant för den nya sakligheten. Hans huvudverk utgörs av målningar från kaféer och barer i Paris. Till den senare produktion hör kärvare verk av svenska exempelvis skogs- och bymotiv. Sköld verkade bland annat också som överintendent vid Nationalmuseum.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist Modern Art
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
Current bid
6 000
567
614
15 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is not met
Bidhistory (3 bids)
Feb 24 9:30 PM
6 000 SEK
Feb 14 3:17 PM
2 500 SEK
Feb 13 10:23 AM
300 SEK
All times are in CET