It’s easy to bid on our
hammer auctions!

Which of these four options suits you best?

1. Bid by phone 2. Bid live online
3. Submit an absentee bid
4. Bid with paddle directly in the auction room

Read more and register

1205458
Evert Lundquist
(1904-1994)
Evert lundquist, oil on canvas, signed.

EVERT LUNDQUIST, oil on canvas, signed.

73 x 60 cm.

Canvas repair, surface dirt.

Droit de suite: Yes
Location: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T7
Related content

Svensk målare och grafiker. När Evert Lundqvist slog igenom 1950 som nyexpressionist och tog plats i konsthistorien som en av Sveriges viktigaste och mest beundrade konstnärer, hade han redan varit verksam i 30 år.
Han började i den nya saklighetens anda på 1920-talet till 1930-talets tunga expressionism, påverkad av James Ensor. Men det var klassiker som Rembrandt, Chardin och van Gogh som ledde honom till det för honom så betecknande pastosa måleriet, där linjer, former och färger föds samtidigt. Själv har han sagt: ”Jag trevar tills jag kommer till den punkt då det osar hett.”
Evert Lundquist skildrar det anspråkslösa, som en spade, ett ljus, en stege, ett träd eller som här, en viadukt. Motiv som får intensitet genom starkt förenklade former, nästan upplösta av färgmassorna.
Auktionens somriga målning Viadukten, visar ett sommarlandskap med en viadukt, omgiven av grönska och med blått vatten, och var ett motiv han återkom till flera gånger.
Evert Lundqvist tillhörde ihop med Staffan Hallström, Olle Nyman, Torsten Renqvist, Sixten Lundbom och Roland Kempe den så kallade Duvnäsgruppen, en av de viktigaste konstnärsgrupperingar Sverige haft. De blev vänner under elevtiden på Konstakademien och bodde några år i Saltsjö-Duvnäs under 1940-talet. Huset och ateljéerna, som sedan 2007 är museum och konsthall, ägdes då av Olle Nyman och hans fru Kajsa. Alla dessa konstnärer rönte stor framgång, inte minst Staffan Hallström och Olle Nyman, men allra mest Evert Lundquist, som också ställdes ut internationellt.
Han studerade på Carl Wilhelmsons målarskolan 1924. Samma år besökte han Académie Julian i Paris, innan ha fortsatte studierna på Konstakademien i Stockholm för Gösta von Hennigs, Carl Wilhelmsson och Albert Engström 1925-1931. Han blev senare själv professor vid Konstakademien i Stockholm 1960–1970.
Efter studierna blir impressionistintrycket hos Evert Lundquist i mer av Monets anda, influerad av en lyrisk-impressionistisk stil, för att senare övergå till expressionism med beröringspunkter til Edvard Munch. Med färgen pastost pålagd och färgmaterian som en tredimensionell faktor, vittnar konstverken skenbart om ett spontant drivet måleri, men han målade långsamt och väntade in de möjligheter som låter sig manifesteras i bilden. Genom sitt visionära och samtidigt utmanande enkla måleri blev Evert Lundquist en av de allra mest betydande konstnärerna i sin generation.
Representerade Sverige på Sao Paolo-biennalen, där han vann pris, och blev utvald att delta i Guggenheim International Award i New York 1964 för världens 100 bästa konstnärer, samt på Dunn International på Beaverbrook Art Gallery i Kanada och på Tate i London. Många museer förvärvade verk av Evert Lundquist, men han bestämde sig själv efter några år att dra sig tillbaka från den internationella konstmarknadens värld. Några år före sin död blev han totalt blind, men fortsatte att måla in i det sista.
Representerad: Museum of Modern Art i New York, Tate Gallery i London, Musée National d'art Moderne Centre George Pompidou i Paris, Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum samt museer i Karlstad, Umeå, Linköping och Eskilstuna.

Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
Final bid
20 000
1 893
2 067
25 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (6 bids)
May 18 4:28 PM
20 000 SEK
May 16 8:31 PM
18 000 SEK
May 16 3:16 PM
17 000 SEK
May 16 7:01 AM
16 000 SEK
May 16 5:24 AM
10 000 SEK
All times are in CEST