KG Nilson

(Sweden, Born 1942)
KG Nilson
(Sweden, Born 1942)

KG NILSON, oil on panel, signed and dated 1998.

"Blå horisont". 40 x 100 cm.

More information

KG Nilson är svensk bildkonstnär mest känd för sina färgstarka geometriska kompositioner, ofta bestående av kvadrater. Under studier i Uppsala kom KG Nilson i kontakt med Josef Albers ”Interaction of Colours”. Han översatte Albers bok och gav sedan ut egna boken ”Färglära” 1982 med pedagogiska instruktioner.
KG Nilson studerade vid Valands Konstskola i Göteborg, på Atelier 17 i Paris och vid Konstakademien i Stockholm. Året därpå debuterade han med sin första utställning på anrika Galleri Aronowitsch. Han har varit verksam professor i grafisk konst vid Konsthögskolan och undervisat i färglära vid Konstfack.
Auktionens målning med kvadrater är motivmässigt representativ för KG Nilsons målningar från slutet av förra seklet, men har en ovanligt tilltalande färgskala i olika nyanser av blått, vitt och grått.
Genom sitt starka intresse för färg och geometriska kompositioner har KG Nilson kommit att kännetecknas för lekfullhet och ett intresse för ständigt nyskapande inom konsten. Motiven har utvecklats från kartor föreställande trafikleder och vattenledningar till öar och hus med sexkantiga toppiga tak. De senare förvandlades i konkretismens tecken på 1980-talet till trianglar i olika färger, vilka bildade mönster som utvecklades till större och större former.
Dessa färgbyggen följdes av notlinjer, cirklar och fyrkanter för att på 2000-talet återvända till nya utformningar av kartor samtidigt som han experimenterade med de yttäckande geometriska formerna.
Idag är KG Nilson representerad på ett flertal museer i Sverige och utlandet, och har utfört en rad offentliga verk, det kanske mest kända är röstskrinet för Sveriges riksdag 1998.
Representerad på bland annat British Museum i London, Moderna museet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Amos Andersons konstmuseum i Helsingfors, Muzeum Sztuki i Łódź, Kupferstichkabinett i Dresden, Kalmar konstmuseum, Nordiska Akvarellmuseet och många andra museer i Sverige.

Auction closed
22 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service