1236270
Kjartan Slettemark
(1932-2008)
Kjartan slettemark, lithographs in colour, signed 106/250, 108/250.
Kjartan slettemark, lithographs in colour, signed 106/250, 108/250.
Kjartan slettemark, lithographs in colour, signed 106/250, 108/250.

KJARTAN SLETTEMARK, lithographs in colour, signed 106/250, 108/250.

Sheet size, each 59.5 x 50 cm.

Unframed.

Droit de suite: Yes
Location: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - C3
Related content

Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Kjartan Slettemark var en tydlig representant för sjuttiotalets anti-auktoritära alternativrörelse. Han häcklade politiken, i synnerhet moderaterna. I sin lokal på Bellmansgatan öppnade Slettemark Moderata museet och bakade mängder av ”bakverk” av partiets välkända M-tecken. Han startade även ett eget parti, Högpartiet, med cannabisblad som politisk blomma. Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon hopklippt med en reklambild för Gevalia. Den kompositionen har Slettemark kopierat, saxat, vänt och vridit på samt försett med olika texter till en aldrig sinande ström av konstverk. Den falska Gevaliaaffischen var politisk konst. En protest mot USA:s krig i Vietnam och mot den amerikanska imperialismen. Med tiden gick Kjartan Slettemark från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans senare konst en mer försonande hållning.

Purchasing info
Contact
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service
Please contact Customer Support for inquiries regarding transport, payment and other questions.

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm
+46 8-614 08 00

Finland
Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm
+358-9-668 91 10

Send a message
What will the transport cost?

Packaging and insurance

All items sent from Bukowskis are fully insured and carefully inserted in discreet packaging to protect your unique item.

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Your order will be prepared within 1-2 days after the transport is paid. You will receive a message by mail, text or phone when your item is on its way. Please note, when making payment via Klarna, that the address for home delivery must be the same as your invoicing address.

Auction closes
 
4 days 14 hours
Current bid
2 000
S
E
K
189
E
U
R
207
USD
Estimate
3 000 SEK
Accepted minimum price is met
SEK
Place maximum bid. Your bid must be at least 2 200 SEK. Read more.
Bidhistory (4 bids)
4
May 26 6:23 PM
2 000 SEK
3
May 26 10:45 AM
1 600 SEK
2
May 25 8:42 AM
1 300 SEK
1
May 23 10:44 AM
500 SEK
All times are in CEST