Gordon Macfie

(Sweden, 1919-1971)
Gordon Macfie
(Sweden, 1919-1971)

GORDON MACFIE, oil on canvas laid down on panel, signed Gordon Macfie.

"Bohuslänsklippor" (Landscape from the west coast of Sweden). 20 x 46 cm.

Scratchmarks.

More information

Svensk bildkonstnär som studerade för Nils Nilsson och Sigfrid Ullman vid Valands Målarskola. Han var verksam i Sverige och England, där han vistades som British Councils stipendiat. Studiresor till Frankrike, Spanien, Skottland och Hebriderna.
Gordon Macfie är känd för hur han känsligt porträtterade ljus- och luft i sina landskapsmålningar, ofta jämförd med Carl Wilhelmson. Han hade sin första separatutställning på Färg och Form 1952 och tilldelades 1957 stipendium ur Kungafonden. Bland hans offentliga arbeten märks väggmålningar på Tigerfabriken i Uddevalla, Olsson och Rosenlund i Stockholm och Kommunalhuset på Tjörn.
Hans konst består främst av landskap, hav och båtar. Han skrev och illustrerade två självbiografiska böcker: Kär kurs och Fartyg Förbi utgivna på Bonniers förlag. Under 1960-talet utvecklade han det skira akvarellmåleriet med landskapsmotiv.
Representerad vid bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Gustav VI Adolfs samlingar. Kalmar konstmuseum, Statens Sjöhistoriska museum, Göteborgs sjöfartsmuseum, Bohusläns museum, Norrköpings konstmuseum och Ålands sjöfartsmuseum.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

147. Vee Speers, 'Untitled #35', 2009.
40 000 - 60 000 SEK
Bid History
Fair warning
30 000

Your Bid
Current bid:
30 000 SEK