Royal Copenhagen

(Denmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Denmark, 1775-)

ROYAL COPENHAGEN, a part 'Musselmalet' dinner and coffee service, Denmark (74 pieces).

Bestående av:
13 djupa fat, 566, 21,5 cm (1 andrasortering).
12 tallrikar, 571, 25,5 cm (2 andrasortering).
12 förrättstallrikar, 572, 22,5 cm (1 andrasortering).
13 assietter, 575, 16 cm.
1 terrin med lock, 694, längd 24 cm (andrasortering).
1 serveringsfat, 515, 21x21 cm (andrasortering).
1 fat, 552, längd 22,5 cm.
1 skålfat, 513, 21,5 cm. (andrasortering).
1 serveringsfat, 533, längd 36 cm (andrasortering).
1 såsbåt, 24 cm.
1 såssnipa, 308, längd 16,5 cm.
6 tekoppar med fat, 524, diameter på fat 16,5 cm (andrasortering).
11 koppar med 12 fat, 719, diameter på fat 12,5 cm (1 kopp med nagg, 3 koppar andrasortering)

Slitage. Några med skador. Några andrasortering.

Auction closed
Hammer price
21 050
1 858
1 938
6 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (29 bids)
10
Sep 25, 2020 7:34 PM
21 050 SEK
14
Sep 25, 2020 7:34 PM
20 050 SEK
14
Sep 25, 2020 2:45 PM
15 500 SEK
10
Sep 24, 2020 11:27 PM
15 000 SEK
14
Sep 24, 2020 2:58 PM
14 500 SEK
15
Sep 24, 2020 10:54 AM
14 000 SEK
14
Sep 24, 2020 10:54 AM
13 500 SEK
15
Sep 24, 2020 10:54 AM
13 000 SEK
14
Sep 21, 2020 2:39 PM
12 500 SEK
12
Sep 21, 2020 2:39 PM
12 000 SEK
12
Sep 18, 2020 12:27 AM
6 800 SEK
13
Sep 18, 2020 12:27 AM
6 600 SEK
12
Sep 17, 2020 2:15 PM
6 400 SEK
9
Sep 17, 2020 1:11 PM
6 200 SEK
11
Sep 17, 2020 12:22 PM
6 000 SEK
10
Sep 17, 2020 11:31 AM
5 800 SEK
9
Sep 17, 2020 11:11 AM
5 600 SEK
8
Sep 17, 2020 11:11 AM
5 500 SEK
8
Sep 17, 2020 7:27 AM
5 400 SEK
Sep 16, 2020 9:28 PM
5 200 SEK
Sep 16, 2020 9:28 PM
5 000 SEK
Sep 16, 2020 9:27 PM
4 800 SEK
Sep 16, 2020 9:27 PM
4 600 SEK
Sep 16, 2020 1:29 PM
4 400 SEK
Sep 16, 2020 10:00 AM
4 200 SEK
Sep 15, 2020 8:12 PM
4 000 SEK
Sep 15, 2020 5:44 PM
2 000 SEK
Sep 15, 2020 5:32 PM
1 000 SEK
Sep 15, 2020 4:47 PM
300 SEK
All times are in CEST