1229247
BRASSKÄRM, 1900-tal.
BrasskÄrm, 1900-tal.
BrasskÄrm, 1900-tal.
BrasskÄrm, 1900-tal.
BrasskÄrm, 1900-tal.

Measurement 130x90 cm.

Damages.

Droit de suite: No
Location:
Provenance

The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.

Grunden till samlingarna lades av konteramiralen Sten Ankarcrona (1861-1936) som under tjänstgöring som officer i franska flottan 1885-89 fick upp ögonen för asiatisk konst, framförallt japansk. Samlingarna utökades sedan under senare resor framförallt på 20-talet.

Från 1911 installerade sig familjen i en herrgårdsliknande etagevåning vid Sturegatan i Stockholm. Det eleganta hemmet dokumenterades i tidskriften Svenska Hem i Ord och Bild, 1928 där också sommarhuset med japanska trädgårdar och ett komplett japanskt hus skapats. Reportaget ger en inblick från samlandets guldålder och på det omfång den med tiden så berömda japanska samlingen hade. Gästboken över besökare innehåller såväl kung Gustaf VI Adolf som Japans kronprins (senare kejsare) Akihito.

Sonen advokat Sten S:son Ankarcrona (1904-1981) fortsatte samlandet, bland annat svenskt 1700-tal som väl kompletterade gamla arv där namn som Bergenstråhle, Bohnstedt, Cassel, Mörner och Lybecker förekommer.

I den eleganta våningen samsades arvegods med nytillskott i en trivsam blandning vilket skapade levande hem, där ett antal av föremålen står att känna igen från reportaget 1928.

Contact
Alexandra Xu
Alexandra Xu
Appraiser
+46 (0)707 15 77 12

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
300
29
34
1 500 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (1 bids)
Oct 25 6:42 PM
300 SEK
All times are in CET