1259702
Peter Dahl
(Sweden, 1934-2019)
Peter dahl, färglitografi, signerad, p.t.

PETER DAHL, färglitografi, signerad, P.T.

"Överfärden - Stolta stad", motiv från Fredmans epistlar. 59 x 87 cm.

Not examined out of frame.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Auktionens litografi är en av de unika och mycket ovanliga röda litografier som Peter Dahl framställde, vid sidan av den ordinarie upplagans motiv och färgställning.

År 1984 målade Peter Dahl motiv och händelser från Carl Michael Bellmans Fredmans Epistlar, utförda både som monumentala oljemålningar och i litografier.
"Överfärden - Stolta stad", vilket skildrar fader Movitz seglats till Djurgården med Ulla Winblad, är Peter Dahls i särklass mest kända och eftertraktade bild och Bellman-tolkning.
Originalmålningen, den tredelade ”Stolta stad” klubbade Bukowskis för rekordpriset 5,7 miljoner kronor den 26 april 2005. Målningen ropades in av den åländske entreprenören Anders Wiklöf och verket hänger sedan dess på Anders Wiklöfs konstmuseum, Andersudde på Åland.

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.