Albert Contreras

(United States, 1933-2017)
Albert Contreras
(United States, 1933-2017)

Albert Contreras, oil on panel, /2 parts) signerad and dated 1968 verso.

"No 165". 56 x 55 cm.

Minor loss of colour.

Note This lot can be collected no earlier than September 16, ​Västberga Allé 3, Stockholm

Auction online 3−12 September
Viewing 7–10 September, Berzelii Park 1, Stockholm
Open Tuesday – Friday 11 am – 5 pm

More information

Albert Contreras, amerikansk abstrakt och minimalistisk konstnär från Santa Monica i Kalifornien. Han var verksam i Sverige under 1960-talet, då han ställde ut på legendariska galleriet Aronowitsch i Stockholm. Hans målningar har en lysande kolorit, ofta rött, grönt eller blått, gärna mot en svart bakgrund.

Efter stora framgångar under 1960-talet och i början av 1970-talet bestämde Contreras sig för att sluta måla 1972 och tog inte upp måleriet igen förrän ett kvarts sekel senare.

”Jag slutade måla, för jag hade uppnått allt jag ville och kommit fram till en slutpunkt. Jag följde min konst till dess logiska slutpunkt, sedan fanns inget mer att göra än att sluta måla”, förklarade han i en intervju 2001 i The Times.

Museer i Los Angeles och New York noterande Contreras återkomst 1997, vilket även gallerier och kritiker gjorde, och han hade fyra gånger så många utställningar efter sin återkomst till konstlivet som innan.

Idag finns många av Albert Contreras verk på museer och universitet runt om i USA, liksom i Sverige på bland annat Moderna museet, Malmö konsthall och Göteborgs konstmuseum.

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.
Image rights

Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service