Peter Dahl

(Sweden, 1934-2019)
Peter Dahl
(Sweden, 1934-2019)

Peter Dahl, mixed media on paper, signed

"Svensk damtidningsakademi. Ger man dem ett finger..." Bladmått 24 x 35,5 cm.

Cropped paper. Not examined out of frame

More information

Auktionens konstverk uppbär tydliga likheter med Peter Dahls målerisvit ”Drömmar i soffhörnet” från 1970 och är förmodligen en av konstnärens förlagor och studier. Bland annat den dominerande kvinnan i bildens centrum liknar Peter Dahls avbildning av prinsessan Sibylla. Jämför med den av polisen beslagtagna målningen ”Liberalismens genombrott i societeten” (Sibyllatavlan).

Under början av sitt konstnärskap sågs Peter Dahl av många som en politisk målare. Inte minst bidrog "Sibyllatavlan", med prinsessan Sibylla i en ekivok situation till hans rykte som en konstnär med tydlig vänsterprofil. Tavlan blev en av 1900-talets mest omdebatterade och beslagtogs för sårande av tukt och sedlighet.

Men Peter Dahl värjde sig mot att placeras i ett fack. Klämd mellan kraven på att konsten skulle användas som slagträ i den politiska kampen och kommersiella lönsamhetskrav formulerade han i mitten på 1970-talet, bland annat i flera debattartiklar, ett eget ställningstagande: Konsten måste vara fri.

En ståndpunkt som sen dess präglat hans konstnärsskap. Berättarglädjen frigjordes i färgglada hyllningar till vin, kvinnor och konsten, ofta i salongs- eller krogmiljöer.

"Ju längre jag lever, ju mer jag målar, desto osäkrare blir jag, både på min egen förmåga och på vad som är bra och dåligt. Men det är meningslöst att spekulera i det utan jag gör det jag tycker är roligt och därmed jämt!"

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service