80
536838

Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på skiva, signerad och daterad Korpilahti IX 1928.

Bastuinteriör, 30 x 40 cm.

Sedvanligt slitage.

Droit de suite: No
Estimate:

10 000 - 15 000 EUR

107 000 - 160 000 SEK

9 580 - 14 400 USD

Hammer price:
Unsold
Exhibitions

Stockholm 1936.

For condition report contact specialist
Laura Pohjola
Helsinki
Laura Pohjola
Head specialist Finnish modern and contemporary art (On parental leave)
+358 (0)50 428 2146