Ingrid Hjertén

(Sweden, 1915-1998)
Ingrid Hjertén
(Sweden, 1915-1998)

Ingrid Hjertén, oil on relined canvas, signed

"Arbetsbordet". 61 x 55 cm.

More information

Ingrid Hjertén föddes i Grängesberg 1915. Hon studerade inledningsvis för konstnärerna Edward Berggren (1876-1961) och Edvin Ollers (1888-1959) i Stockholm. Ingrid Hjertén flyttade därefter till Paris, för att studera för inflytelserike franske konstnären André Lhote (1885-1962), vid dennes konstskola i Montparnasse.

André Lhote hade intresserat sig för kubismen, efter att han inledningsvis målat i en fauvistisk anda. André Lhote blev då även medlem av Section d’Or, en grupp konstnärer som var associerade med kubism och orfism.

Det gemensamma intresset för kubism förenade mästaren André Lhote och hans elev Ingrid Hjertén. Hennes studier i Paris kom därför att starkt påverka hennes måleri. Genom studierna hos André Lhote lade Ingrid Hjertén grunden till sin personliga kubistiska stil, en inriktning som blev alltmer uttalad och särpräglad genom åren. Auktionens oljemålning är ett tydligt exempel på Ingrid Hjerténs personliga kubism och hennes pionjärmåleri under första halvan av 1900-talet.

Ingrid Hjertén debuterade 1943 på Galerie S:t Lucas i Stockholm. Senare ställde hon regelbundet ut sitt måleri på bl.a Galleri Samlaren på Birger Jarlsgatan 1 samt på ansedda Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm.

”Den konstnärligt mognaste målarinnan är Ingrid Hjertén, som visar en fin, kvinnligt känslig uppfattning såväl i landskapen från Grännatrakten, hållna i en mjuk harmonisk skala, som i några figursaker: ”Självporträtt", ”Porträtt" och ett par modellstudier."
Utdrag ur Yngve Bergs recension i DN Kultur, 23 september 1943.
På senare år har det gjorts museala insatser för att lyfta fram betydelsefulla kvinnliga konstnärskap från första hälften av 1900-talet. Arbetet har resulterat i att tidigare undanskymda konstnärsskap - och ytterst sällan förekommande konstnärer - som Tora Vega Holmström, Agda Holst, Vera Nilsson, Siri Derkert, Hilma af Klint med flera numera börjat rankas lika högt som sina samtida manliga kollegor. De nämnda kvinnorna är exempel på konstnärer som på grund av dåtidens normer, ofta hamnade i skuggan under den första halvan av 1900-talet.

Ett viktigt projekt för att återupptäcka den kvinnliga konsten, var Moderna Museets satsning "Det Andra Önskemuseet" 2006-2009. Satsningen syftade till att komplettera samlingen med verk av kvinnliga konstnärer, främst från 1900-talets första hälft. Moderna Museet förvärvade därigenom bland annat Tora Vega Holmströms verk ”Främlingar” samt Agda Holsts verk ”Modellstudie”.

Bit för bit läggs konstens historia till rätta och det görs även stora utställningar av konstnärer som tidigare försummats, som den nu pågående och hyllade utställningen med Tora Vega Holmström på Thielska Galleriet. Det finns emellertid fortfarande mycket att göra och mer konst från kvinnliga pionjärer att återupptäcka.

Auction closed
35 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service