Roj Friberg, lithograph in colours, signed with monogram and numbered V/XXV, and dated -93.

”Dödsskärmen”. From the series inspired by August Strindberg's drama ”Spöksonaten”. Ed 160 plus 25 HC. S: 53 x 73 cm (BFK Rives).

The general impression is good. Not framed.

Literature

Roj Friberg, "Katalog, skisser och kommentarer till grafisk mapp med 15 blad inspirerade av August Strindbergs Spöksonaten : utförda under åren 1988-93", Duro Grafiska, Stockholm, 1994. Illustrated p. 12.

More information

I slutet av 1980-talet blev Lena Cronqvist och Roj Friberg, två svenska konstnärer med starka, egensinniga bildspråk, kontaktade av den parisiske galleristen Edouard Weiss. Han ville att de skulle tolka varsin valfri Strindbergspjäs i en serie litografier som han skulle ge ut.

Fribergs återkommande motiv med söndervittrade fasader passade väl med ”Spöksonaten”, en pjäs om unken, instängd högborgerlighet från förra sekelskiftet. Bakom garderobsdörren i Fribergs bild väntar mardrömslika hemligheter.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service