Sigismund (1566-1632):
Egenhändig signatur ”Sigismundus Rex” på ekonomisk handling på tyska, daterad Stockholms slott 12 juli 1594 under Sigismunds tid som kung av Sverige. 1 sida. 34 x 21,5 cm. Oskuret blad, spår av vikning, gott skick.
Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966).
.