Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Birger Sjöbergs manuskript till ”Längtan till Italien”

Birger Sjöberg (1885-1929):

Egenhändiga manuskript till dikten ”Längtan till Italien”, dess musik, samt en ”Ingress” om stycket. Osignerade (noterna med påskrift av namnet av annan hand).

På ett par ställen framgår att Sjöberg ändrat titeln från inledningsradens ”Jag längtar till Italien” till ”Längtan till Italien”. Ingressen inleds: ”Den unge man, som konditionerade i en diversehandel i den trånga men vackra stad, vilken kallades Lilla Paris - det var samma unge man, som sedan blef förälskad i Frida”.

(Musik:) 4 sid. notpapper med 3 sid. egenhändig notskrift (35,7 x 27 cm, ngt nött och med revor i vecken, titel på första sidan).

(Dikt:) 2 sidor linjerat papper (29 x 22 cm, ngt nött, veck, hörnfläck).

(Ingress:) 2 sidor linjerat papper (26,5 x 22,5 cm, ngt nött, veck).

Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966), en av initiativtagarna till Birger Sjöberg-sällskapet.

.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Lisa Mothander
Lisa Mothander
Appraiser
+46 (0)767 81 06 02

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 12 pm

Telephone hours: Monday – Friday 10 am – 1 pm

Customer Service