Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Tre diktmanuskript av Harry Martinson

Harry Martinson (1904-1976):

Manuskript till 3 dikter: ”Matrosens själ”, ”Tung söder”, ”Stormhelgon”. Tre numrerade blad, 36 x 22,5 cm, egenhändigt skrivna i bläck av Martinson, som på första sidan givit dem en gemensam rubrik: ”Tre dikter av Harry Martinson”. Tillsammans med ett maskinskrivet blad med uppräkning av innehållet. Ngt skrynklade, lätt nötta och med spår av vikning.

Dikterna trycktes i Vintergatan 1933.

Proveniens: Landskanslisten och kommissionären vid länsstyrelsen i Vänersborg Per Edward Gustafsson (1893-1966).

.

Auction closed
9 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Lisa Mothander
Lisa Mothander
Appraiser
+46 (0)767 81 06 02

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service
Others have also viewed