Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Ingrid Hjertén

(Sweden, 1915-1998)
Ingrid Hjertén
(Sweden, 1915-1998)

Ingrid Hjertén, A summer landscape against a blue sky.

Signed by Ingrid Hjertén and dated 1945. Canvas 30 x 35 cm.

More information

Ingrid Hjertén föddes i Grängesberg 1915. Hon studerade inledningsvis för konstnärerna Edward Berggren (1876-1961) och Edvin Ollers (1888-1959) i Stockholm. Ingrid Hjertén flyttade därefter till Paris, för att studera för inflytelserike franske konstnären André Lhote (1885-1962), vid dennes konstskola i Montparnasse. Genom studierna hos André Lhote lade Ingrid Hjertén grunden till sin personliga stil, som blev alltmer uttalad och särpräglad genom åren.

Ingrid Hjertén debuterade 1943 på Galerie S:t Lucas i Stockholm. Senare ställde hon regelbundet ut sitt måleri på bl.a Galleri Samlaren på Birger Jarlsgatan 1 samt på ansedda Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm.

”Den konstnärligt mognaste målarinnan är Ingrid Hjertén, som visar en fin, kvinnligt känslig uppfattning såväl i landskapen från Grännatrakten, hållna i en mjuk harmonisk skala, som i några figursaker: ”Självporträtt", ”Porträtt" och ett par modellstudier."
Utdrag ur Yngve Bergs recension i DN Kultur, 23 september 1943.

På senare år har det gjorts museala insatser för att lyfta fram betydelsefulla kvinnliga konstnärskap från första hälften av 1900-talet. Arbetet har resulterat i att tidigare undanskymda konstnärsskap - och ytterst sällan förekommande konstnärer - som Tora Vega Holmström, Agda Holst, Vera Nilsson, Siri Derkert, Hilma af Klint med flera numera börjat rankas lika högt som sina samtida manliga kollegor. De nämnda kvinnorna är exempel på konstnärer som på grund av dåtidens normer, ofta hamnade i skuggan under den första halvan av 1900-talet.

Ett viktigt projekt för att återupptäcka den kvinnliga konsten, var Moderna Museets satsning "Det Andra Önskemuseet" 2006-2009. Satsningen syftade till att komplettera samlingen med verk av kvinnliga konstnärer, främst från 1900-talets första hälft. Moderna Museet förvärvade därigenom bland annat Tora Vega Holmströms verk ”Främlingar” samt Agda Holsts verk ”Modellstudie”.

Bit för bit läggs konstens historia till rätta och det görs även stora utställningar av konstnärer som tidigare försummats, som den hyllade utställningen med Tora Vega Holmström på Thielska Galleriet. Det finns emellertid fortfarande mycket att göra och mer konst från kvinnliga pionjärer att återupptäcka.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service