Birgitta Liljebladh

(Sweden, 1924-2014)
Birgitta Liljebladh
(Sweden, 1924-2014)

Birgitta Liljebladh, ”Ansikte”

Signed Birgitta Liljebladh and dated -69 verso. Canvas mounted on panel 50 x 45 cm.

Good condition.

More information

Birgitta Liljebladh är högaktuell. Under oktober-december 2023 visades en retrospektiv utställning, på konsthallen Sandgrund i Karlstad. Utställning visade måleri, där samtliga verk kommer ur Lars Lerins privata samling. Birgitta Liljebladh är nämligen konstläraren och konstnären som blev Lars Lerins räddning på Valand, säger Lerin själv. På Valand blev Birgitta Liljebladh något av en extramamma för Lars Lerin 1980.

Efter avslutade studier vid Konstakademien och Konsthögskolan i Stockholm i början av 1950-talet reste Birgitta Liljebladh ut på studieresor till Frankrike, Italien, England och Jugoslavien. Med en separatutställning på anrika Galleri Gummesons i Stockholm 1954 kom det publika genombrottet. Hon bytte sedan galleri till Färg och Form, där hon stannade tills de stängde i början av 2000-talet.

Från 1960-talet och framåt arbetade Birgitta Liljebladh som lärare på Valands i Göteborg och ställde ut allt mindre. Ett undantag var dock en uppskattad och prisad utställning på The Museum of Modern Art i New York hösten 1982: ”Icebreakers: Contemporary Swedish Expressionists”. Birgitta Liljebladhs tidiga landskaps- och stillebenmålningar från tidigt 1950-tal ersattes så småningom av hennes modernistiska porträtt i en finstämd kolorit. Auktionens målningen är ett lysande exempel.

Moderna Museet i Stockholm äger en omfattande samling av Birgitta Liljebladhs verk, hela 30 konstverk.

Auction closed
18 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Mollie Engström
Mollie Engström
Assistant Specialist Art
+46 (0)70 748 22 63

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service