Nils Wedel

(Sweden, 1897-1967)
Nils Wedel
(Sweden, 1897-1967)

Nils Wedel, "Ljus abstrakt"

Signed Nils Wedel. Also signed and dated 1960 verso. Canvas 59 x 55 cm.

Exhibitions

Göteborgs konstmuseum, "Nils Wedel", November 29, 1997 - February 8, 1998.
Skissernas museum, Lund, "Nils Wedel", February 22 - April 13, 1998.

Literature

Exhibition catalogue, Göteborgs konstmuseum and Skissernas museum, Lund, "Nils Wedel 1897-1967".

More information

Efter sin konstutbildning i Göteborg 1915‑1917 reste Nils Wedel till Paris. Den franska huvudstaden inspirerade Nils Wedel och lockade till sig konstnärer från hela Europa, med en uppsluppen elegans och kreativ anda. Måleriet i Paris under 1910-talet förknippas starkt med kubismens genombrott. En av Paris mest lysande konstnärer under 1910-talet var Picasso, som vid detta decennium är starkt förknippad med denna konströrelse, vars utveckling leds av Picasso och Georges Braque. Auktionens målning har tydliga referenser till den "analytiska kubism" som Picasso utvecklade i Paris kring 1910-talet.

Nils Wedel kom under åren i Paris att utveckla en egen form av kubism, nära Fernand Légers formspråk men även med influenser hämtade från Picasso, som i auktionens målning.

Via sin vän Gösta Adrian-Nilsson kom Nils Wedel personligen i kontakt med Fernand Léger vars kubistiska former slog honom med häpnad. Nils Wedel sade själv i en intervju 1946: “När jag kom till Frankrike som mycket ung efter första världskriget och fick se kubismen, var det den största upplevelsen i mitt liv. Jag blev fullkomligt förhäxad och det är det största som har hänt i tillvaron.”

Nils Wedel är en av våra mest spännande kubister och hans verk ställdes ut hos flera av 1900-talets främsta gallerier i Sverige, likväl som i Köpenhamn, Dublin, Milano, Oslo och Venedig.

Idag är han rikligt representerad vid Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Arkivet för dekorativ konst, Malmö museum, Norrköpings konstmuseum, Värmlands museum, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn och Kalmar konstmuseum.
Moderna Museets samling innehåller en rik samling av Nils Wedel, hela 25 verk utförda mellan 1934 och 1964.

Auction closed
30 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Mollie Engström
Mollie Engström
Assistant Specialist Art
+46 (0)70 748 22 63

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service