44
325764

Elsa Ström-Ciacelli

(Sweden, 1876-1952)
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Hammer price
16 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Elsa Ström-Ciacelli
(Sweden, 1876-1952)

Paris

Signed E Ström Ciacelli and dated Paris 1920. Panel 40.5 x 33 cm.

Exhibitions

Säfstaholms slott, "Härtill är vi tvungna - Föreningen Svenska Konstnärinnor 1910-2010", summer 2010, reproduced full page in colour page 38.
Mjellby Konstmuseum, "De berömda och de glömda-Kvinnliga svenska modernister 1900-1930", 11 June-3 September 2006, reproduced page 26.
Norrköpings Konstmuseum, "De berömda och de glömda-Kvinnliga svenska modernister 1900-1930", 15 October 2006-7 January 2007, reproduced page 26.

More information

Elsa Ström-Ciacelli studerade på Konstakademien i Stockholm i slutet av 1800-talet. Därefter följde resor till Paris, Tyskland, England och södra Europa. 1909 gifte hon sig med en italiensk konstnär vid namn Arturo Ricciotto Ciacelli och genom honom kom hon i kontakt med den italienska futurismen som påverkade henne starkt. Motivvalen är nästan alltid hämtade från hennes resor, men ett och annat stilleben förekommer. Hennes måleri är mjukt och har en vacker linjerytm, ofta i en något dovare färgskala. Hon finns representerad i Moderna Museet, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn och på Institut Tessin i Paris för att nämna några.