61
325649

Eric Grate

(Sweden, 1896-1983)
400 000 - 450 000 SEK
35 500 - 39 900 EUR
37 000 - 41 700 USD
Hammer price
350 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Eric Grate
(Sweden, 1896-1983)

"Kristaller och fasetter" (Crystals and facets)

Signed with monogram. Executed in Munchen 1923. Canvas 54.5 x 67 cm.

Exhibitions

(Probably) Parkrestauranten, Stockholmsutställningen, "Internationell utställning av post-kubistisk konst", 19 August - 30 September 1930.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Eric Grate", March 1954, cat No 5.
Lunds Konsthall, "Eric Grate. Måleri och skulptur", 27 August - 18 September, 1960, cat No 106.
Musée National d' Art Moderne, Paris, 22 March - 15 April 1963, cat No 73 (under the title "Cristaux et facettes").
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Eric Grate", 13 May - 1 August 1976.
Norrköpings Konstmuseum, "Svenskt avantgarde", 1 June - 9 September 1979, cat No 56 (reproduced in catalog page 44).
Norrköpings Konstmuseum, "Eric Grate", 1990, cat No 74.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1995.
Thielska Galleriet, Stockholm, "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde", 1995.
Per Ekström Museet, Mörbylånga, "Nordiskt Avantgarde", 4 August - 1 September 1996.
Moderna Museet, Stockholm, "Utopi och verklighet - Svensk modernism 1900-1960", 7 October 2000 - 14 January 2001, cat No 89.
Konstakademien, SAK, i connection with book publishing.

Literature

Asmund Arle, 'Eric Grates utställning', article in "Konstrevy", No 3, 1954, mentioned page 132.
Bo Lindwall, 'Utställningar mars-april', article in "Konstrevy", No 3, 1954, reproduced page 137.
Folke Lalander, "Konkret i Norden 1907 - 1960", reproduced page 227.
Pontus Grate & Ragnar von Holten, "Erik Grate", SAK, 1978, mentioned page 18 and reproduced page 19.
Ulf Thomas Moberg (editor), "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde - Uppbrott och gränsöverskridande", 1995, reproduced half page in colour page 27 and mentioned page 28.
Östra Småland, 24 april 2010, reproduced page 18-19.

More information

Originalram.

Efter avslutade studier vid Konstakademien i Stockholm reste den 26 år gamla Eric Grate på hösten 1922 ut i Europa med ett treårigt resestipendium på fickan. Det skulle komma att dröja elva år innan skulptören slutgiltigt vände åter hem till Sverige.

Grates resor tog honom till Italien och Grekland innan han år 1925 begav sig till Paris, vilket skulle komma att bli hans huvudsakliga vistelseort i närmare ett decennium framöver. Resans första år tillbragtes emellertid i Tyskland där framför allt München kom att tjäna som en tillfällig bas.

Pontus Grate skrev följande i sin artikel 'Eric Grate' vilken publicerades i "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde - Uppbrott och gränsöverskridande", 1995: "Under vistelsen i München lyckades Eric Grate inte få tag på någon ateljé och i det pensionat vid Kaulbachstrasse där han bodde med sin familj var det inte möjligt att skulptera. Istället satte han igång med att teckna, måla och gravera. 'Har även köpt mig en stor och fin oljefärgslåda, i vars färger jag har en stor längtan få frossa', förtäljer han i ett brev från oktober 1922. Nära tjugo oljemålningar jämte ett tjugotal akvareller och en mängd teckningar och tuschlaveringar finns bevarade - och de innebar en så gott som fullständig brytning med Eric Grates konstnärliga förflutna. Nu hade han inte längre några beställningar att ta hänsyn till och säkert var det välgörande att få kasta loss från skulpturen ett tag: inom måleriet var han obunden, kunde gå mer förutsättningslöst till väga. Münchenbilderna bär vittne om en artistisk och mänsklig tjällossning. För första gången fick hans formfantasi och fabuleringslust, hans mångsidiga och mottagliga personlighet fritt spelrum att botanisera i världens 'outtömliga skatter av former', för att citera honom själv".

"Kristaller och fasetter" var ett av de konstverk som var inkluderade i Eric Grates utställning på Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm våren 1954. I Asmund Arles anmälan av utställningen konstaterar artikelförfattaren att stora delar av Grates kommande konstnärskap utgått ifrån "Kristaller och facetter" medan Bo Lindwall omnämner en "utomordentlig hantverkare med finaste känsla för materialen och en formfantasi som väcker beundran, en salongsradikal med barometerns känslighet för klimatskiftningar".

Grate själv gav följande inblick i sitt konstnärskap i förordet till utställningskatalogen "Paris 1932 - 10 Nationer 24 Konstnärer" (utställning sammanställd av Grate åt Nationalmuseum i Stockholm på Ragnar Hoppes uppmaning), 1932: "Nya tankar kräva nya former och i den unga människan finnes en uråldrig värld av nya former...Konsten är ett slags magi, där tingens symboler slå upp fönstren mot nya världar, där nya klädnader vänta att omsluta diktade och ändå lika uråldriga former. Konsten blir den källa, vars vatten ger oss möjlighet att släcka vår törst efter nya äventyr, nya solar, nya skymningar".