123
1491798

Mimmo Paladino

(Italy, Born 1948)
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Hammer price
270 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Mollie Engström
Mollie Engström
Assistant Specialist Art
+46 (0)70 748 22 63
Mimmo Paladino
(Italy, Born 1948)

Untitled

Signed Mimmo Paladino and dated 1983 verso. Canvas 84 x 100 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist via Stockholm Art Fair, 1985.
Sivert Oldenvi Collection.

More information

Mimmo Paladino är en framstående italiensk konstnär som föddes den 18 december 1948 i Paduli, nära Neapel. Han är ett ledande namn inom den konstnärliga rörelsen Transvanguardia och en av de många europeiska konstnärer som återupplivade expressionismen på 1980-talet.
Paladinos konstnärliga uttryck är präglat av en unik kombination av tradition och modernitet. Han hämtar inspiration från antika myter och legender, forntida civilisationer och den etruskiska konsten.
Ett kännetecken för Paladinos konst är användningen av symboler och arketyper. Hans verk är ofta fyllda med geometriska former, stiliserade figurer och abstrakta symboler som återkommer i olika sammanhang.
Genom dessa symboler utforskar han teman som mänsklighetens historia, existentiella frågor och den mänskliga naturens mysterier.
Under Transavanguardia-rörelsens tid på 1980-talet blev Paladino internationellt känd och hans verk ställdes ut på flera prestigefyllda museer och gallerier runt om i världen. Han hade även betydande inflytande på andra konstnärer inom rörelsen, som Francesco Clemente och Sandro Chia.