487
70909

SPEGEL.

5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Hammer price
5 500 SEK
SPEGEL.

Rokoko, 1700-talets andra hälft. Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med mussla. Märkt på baksidan "Kjöpt på utmätningsauctionen på ... 28 Nov 1876 för 10 ... F. Aurelius". Höjd 79, bredd 32 cm.

Senare glas, ställvis maskstungen.