488
70911

FÄLLBORD,

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
18 000 SEK
FÄLLBORD,

av Jacob Sjölin (mästare verksam i Köping och Kungsör 1767-1785). Rund alrotsfanerad skiva på tredelad balusterfot. Med Köpings hallstämpel. Signerad "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: N 583". Diam 83, höjd 72,5 cm.

Fot med skador, lagad torkspricka, smärre fanerlagningar.