599
71113

BORDSLAMPA.

5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Hammer price
7 000 SEK
BORDSLAMPA.

Empirestil, 1800-talets slut. Förgylld och patinerad brons. Urnfomat skaft på tassfötter. Dekor av blommor och palmetter. Klotformad glaskupa med graverade blommor. Höjd 55 cm.

Elmonterad, ursprungligen för fotogen.

Provenance

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.