Lilla Bukowskis S189 Stockholm

1474239 bukobject

Back

872. NATTVARDSKALK,

Holland 1800-tal. Delvist förgyllt silver. Cuppan med pålagd dekor av medaljonger med helgon omgivna av druvor och sädesax. Balusterformat ben. Rund fot med driven dekor av religösa scener omgivna av druvor. Fotkanten med minnesgravyr. Höjd 28 cm.

Obetydlig buckla på benet.

Droit de suite
No
6 000 - 8 000 SEK/583 - 778 EUR
Final price (incl. buyer's premium)
18 000 SEK

It is too late to place absentee bids for this lot.

You must be logged in to place absentee bids.