1183
106221

Joseph Magnus Stäck

(Sweden, 1812-1868)
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Hammer price
Unsold
Joseph Magnus Stäck
(Sweden, 1812-1868)

Kvinna med barn utanför en torpstuga

Signerad S och daterad 1838. Papper uppfäst på papp-pannå 25,5 32 cm.

Saleroom notice

Tilläggsinformation: Målningen troligen utförd i Närke där Stäck gästade Anckarswärdska godset Carlslund sommaren 1838. (G. Serner, "Johan Magnus Stäck 1812-1868", Skånska Konstföreningens publikation, 1934, sid 30.

Provenance

Troligtvis universitetsbokhandlaren C W K Gleerup. Lund, konstnärens svåger bokförläggaren Jacob Gleerup (1834-1914), Lund, därefter i arv.

More information

Målningen troligen utförd i Närke där Stäck gästade Anckarswärdska godset Carlslund sommaren 1838. (G. Serner, "Johan Magnus Stäck 1812-1868", Skånska Konstföreningens publikation, 1934, sid 30.