Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1225
106795

Reinhold Norstedt

(Sweden, 1843-1911)
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Hammer price
2 600 SEK
Bidding requires special pre approval.
Reinhold Norstedt
(Sweden, 1843-1911)

Lugnet, Lunda

Saleroom notice

Tilläggsinformation: Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.

Provenance

Konsthandlare E Reinius.

Exhibitions

Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställningen öfver Reihold Norstedt", 1912, kat nr 101. som "Aftonstämning nära Lunda (Wingåker), utlånad av Konsthandlare E. Reinius.

Literature

E. Wettergren, "Reinhold Norstedt", 1914, nr 157, avbildad fig 62, sid 145, "Lugnet, Lunda, Kvällsstämning", där angiven som signerad och daterad Reinhold Norstedt 1896.

More information

Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.