310
84703

TÄNDSTICKSSTÄLL, 2 st. Karl Hagenauer, Hagenauer Werkstätte, Wien, Österrike,

2 000 - 3 000 SEK
180 - 270 EUR
190 - 285 USD
Hammer price
5 400 SEK

1930-40-tal. Mässing. Elefant på oval fotplatta, cylindriska ställ med delvis räfflad utsida. Stämplade HAGENAUER WIEN MADE IN AUSTRIA. Flerfärgade tändstickor medföljer. H 7,5 cm.

Obetydligt slitage. (2)