345
85629

BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
16 500 SEK

Fanerad med valnöt och alm. Beslag av förgylld mässing. Svängd form. Tre lådor. Bredd 105, djup 54, höjd 79 cm.

Omfanerad skiva, ett lås senare, fanerskador, maskstungen, torksprickor.