346
85631

GOLVUR. England 1700/1800-tal.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
36 000 SEK

Fanerat med valnöt och rotfanér. Urhus flankerat av kolonner. Urtavla med månfas signerat GEORGE BEAVIS LONDON. Höjd 228 cm. Pendel, två lod, nycklar och vev samt lös list medföljer.

Skador och lagningar.