603
92483

AMPEL, för åtta ljus. Empire.

10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Hammer price
8 800 SEK
AMPEL, för åtta ljus. Empire.

Förgylld och svartpatinerad mässing. Skålformad. Svängda bladornerade ljusamar. Dekor av rosor och palmetter. Höjd 75, diam 55 cm.

Kompletteringar, dekordelar saknas, smärre skador, borrad för el.

Provenance

Axel L. Romdahl, Pipblåsaregatan 28, Örgryte.