76
75413

BÄGARE, silver. Olof Yttraeus, Uppsala 1780.

12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Hammer price
Unsold

Delvis förgylld. Konande på rund kälad fot med svängda knäckar. Dekor av vågband och graverade rocailler, växter och initialer. Höjd 21 cm.

Förgyllningen något sliten, obet bucklor.