905
86479

GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).

10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Hammer price
8 000 SEK

Rak form. Dekor av putti, delfiner och pilastrar. Urtavlan signerad "HOS P: ERNST. I STOCKHOLM No 362". Höjd 241 cm. Pendel, vev, lös klangskål och två lod medföljer.

Skador, möjligen ej ursprungligt fodral.