Theme auctions online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auction:
Classical Antiques F757
Auction:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
105
111785

SOFFBORD, "Birka". A E Hjort, Nordiska Kompaniet 1935.

3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.

Rektangulärt med rundade hörn, fanerad med alm, ben av betsad björk. Brickmärkt "NK R 40648 C 35 0 88". Skivan med turkosa kakelplattor med svart mittdekor. Längd 110 cm, bredd 50 cm, höjd 65 cm.

Skador.

More information

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista. Axel-Einar Hjorth var vid denna tid chef för NKs atelier.