105
111785

SOFFBORD, "Birka". A E Hjort, Nordiska Kompaniet 1935.

3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Hammer price
Unsold

Rektangulärt med rundade hörn, fanerad med alm, ben av betsad björk. Brickmärkt "NK R 40648 C 35 0 88". Skivan med turkosa kakelplattor med svart mittdekor. Längd 110 cm, bredd 50 cm, höjd 65 cm.

Skador.

More information

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista. Axel-Einar Hjorth var vid denna tid chef för NKs atelier.