152
113261

DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.

4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Hammer price
7 800 SEK

Invändigt svag förgyllning. Cylindrisk på tre fötter med liggande lejon med kula. Driven och ciselerad dekor av blommor. På locket infälld mynt med Gustav III. Tumgrepp med sittande lejon. Höjd 20 cm.

Saleroom notice

weight 1077,3 gram