Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
153
113519

BÄGARE, 5 st, silver, olika mästare, Göteborg 1733-1771.

6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Hammer price
5 200 SEK
Bidding requires special pre approval.

Invändigt förgyllda, vågband, räfflad fot och graverade initialer. Höjd 7,5 - 9 cm.

Två med lagningar, två med bristningar, bucklor och slitage.