159
110939

SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
6 800 SEK

Svartmålat. Rektangulär avtagbar skiva. Svängda ben. Dubbla ljusbrickor. Invändig svartvit bemålning av spelplan. Längd 106, bredd 61, höjd 73 cm.

Senare bemålning, maskstunget, lagningar.