195
114757

Anna Palm de Rosa

(Sweden, 1859-1924)
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
9 500 SEK
Anna Palm de Rosa
(Sweden, 1859-1924)

"Bois de Bologne"

Signerad Anna Palm de Rosa. Akvarell med täckvitt 17 x 26,5 cm.

Provenance

Bukowski auktioner, auktion 366, 26-28 okt 1960, kat nr 400 (inköpt för 775 SEK).
Tidigare i Byggmästare Bäckströms samlingar, Stockholm (inköpt på auktionen ovan).