411
120063

BORDSPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Sengustaviansk.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
5 400 SEK

Förgyllt trä och brons. Dekor av bevingad figur, lyra och lagerkransar. Vitemaljerad urtavla märkt "Cederlund. Stockholm". Längd 40, höjd 60 cm. Nycklar och pendel medföljer.

Skador, lagningar, dekordel saknas.

Provenance

Hans Christian Iacobaeus, död 1936, sedan inom familjen.